Ćwiczenia taktyczno- bojowe dla jednostek ratowniczych - 23 stycznia 2009r.

W dniu 23 stycznia 2009 roku około godziny 2115 Zintegrowane Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o wypadku autobusu miejskiego z cysterną przewożącą nieznaną substancję , wypadek miał miejsce na ul. gen. Bora Komorowskiego w okolicach przejazdu pod wiaduktem kolejowym na pasie biegnącym od ul. Żywieckiej w stronę ul. Leszczyńskiej.
Ze zgłoszenia przyjętego przez dyspozytora wynika , że na skutek oblodzonej nawierzchni drogi kierowca stracił panowanie nad pojazdem , który uderzył w podporę wiaduktu kolejowego w wyniku czego zostały zatarasowane wszystkie pasy ruchu biegnące w stronę ul. Leszczyńskiej, kierowca jadącej bezpośrednio za autobusem cysterny przewożącej nieznaną substancję nie zdążył wyhamować i zderzył się z autobusem.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca zmiany z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 informuje, że w wyniku zderzenia pojazdów, w autobusie jest ponad 60 poszkodowanych osób nie mogących wyjść o własnych siłach, część pasażerów zdołało się wydostać na zewnątrz ale są w szoku i rozproszyli się po okolicy, z cysterny przewożącej surowiec do produkcji margaryny do zakładów BIELMAR w Bielsku-Białej jest niewielki wyciek. Autobus jest dość poważnie uszkodzony, a dostęp do części pasażerów jest możliwy tylko przy użyciu urządzeń hydraulicznych.
Prosi o zadysponowanie dodatkowych samochodów ratowniczych, karetek pogotowia, Policji i Straży Miejskiej do zabezpieczenia ruchu drogowego oraz poszukiwania osób, które wyszły z autobusu. W związku z ujemną temperaturą oraz dość silnym wiatrem prosi o zadysponowanie namiotów ratowniczych do budowy szpitala polowego.

Tak rozpoczęły się ćwiczenia taktyczno- bojowe zgrywające dla służb ratowniczych miasta Bielsko- Biała i powiatu bielskiego. Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach IV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, które odbywały się w dniach od 22 do 25 stycznia 2009 roku w Szczyrku.
W ćwiczeniach oprócz sił i środków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej wzięli udział: strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Bielska- Białej Lipnika i Komorowic Krakowskich, żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z Bielska- Białej, a także przedstawiciele służb ratowniczych i współdziałających: Komendy Miejskiej Policji w Bielsku- Białej i bielskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji (razem prawie 100 policjantów), Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Bielsko- Biała oraz ponad 50 zespołów ratownictwa medycznego- uczestników szczyrkowskich zawodów. W ćwiczeniach wziął udział także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Pozorantami podczas ćwiczeń byli harcerze ZHP Hufca Beskidzkiego oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Bielska- Białej, Bystrej i Rybarzowic.

Całość ćwiczeń koordynowali dyspozytorzy poszczególnych służb, którzy dla potrzeb ćwiczeń pracowali w Zintegrowanym Stanowisku Kierowania zlokalizowanym w nowo budowanej strażnicy PSP przy ul. Leszczyńskiej.

zdjęcia

Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

Optymalizowane dla Internet Explorer 4.0+, Netscape Navigator 6.0
BIP Download Archiwum Strona główna Aktualności Galeria Jednostki Kadra Statystyka Linki Historia